Tepelná pohoda

Obrovskou výhodou nové generace infratopení je lepší tepelná pohoda ve vytápěném objektu.

Díky tomu, že vlny zahřívají přímo obyvatele nebo sálají z okolních nahřátých objektů, je možné vytápět místnosti na teplotu o 2–3 °C nižší než v případě klasického topného systému.

Konvekční topný systém

využívá velký teplotní rozdíl mezi vzduchem ohřátým topným tělesem a vzduchem v místnosti. Vzduch je používán pro přenos tepla a nezáleží na typu primárního zdroje energie (plynový kotel, kotel na tuhá paliva, elektrický konvektor, tepelné čerpadlo). Při ohřevu topným tělesem (radiátorem, přímotopem apod.) teplý vzduch stoupá vzhůru, zatímco studený klesá k podlaze. U stropu je pak výrazně tepleji než dole, kde se převážně zdržujeme.

U infračerveného systému je na ohřátí vzduchu využito maximálně 20 % energie.

Díky vlastnostem infračervených paprsků jsou totiž přímo ohřívány podlahy a zdi. Rozvrstvení teplot v takto vytápěné místnosti je potom daleko rovnoměrnější. Rozdíl teplot mezi podlahou a stropem v místnosti vytápěné infratopením bývá pouze kolem 1 °C (u konvekčního až 10 °C). Okolní konstrukce mají větší nebo minimálně stejnou teplotu jako okolní vzduch a obyvatelé tudíž netrpí pocitem "studených nohou".