Byt ve městě

Děti mohou klidně lézt po podlaze..

Paní Petra před lety zdědila malý byt ve Strašnicích, kde dnes žije sama se svými dvěma dětmi, Jeníkem (8) a Veron­ikou (5). Byt 2+1 s dětským pokojíkem, obývákem a kuchyňkou o celkové rozloze 62 m2, který se nachází v 1. patře činžovního domu z počátku padesátých let, má bohužel několik negativních aspektů, jako například nedostatek přirozeného světla či obtížné vytápění, jež bohužel zásadně ovlivňují kvalitu života jeho obyvatel. Děti, které si rády hrají na podlaze, ještě donedávna bývaly často nachlazené, což paní Petře pochopitelně přidělávalo starosti. K těm přispěly i neustále stoupající náklady na vytápění, které v sezóně 2009/2010 konečně dosáhly celých 20.000 Kč!

Byt byl původně vytápěn pomocí ústředního topení s kotelnou umístěnou ve sklepě domu. Na radu známého paní Petra zkusila centrální vytápění na zkoušku nahradit dvěma infratělesy PION 1100 W. Test nebyl nijak náročný – stačilo topení upevnit ke stropu a zapojit do zásuvky.

Dva měsíce testovacího provozu přinesly okamžitý efekt: Podlaha byla náhle vyhřátá a Jeník s Veronikou neměli ani jednou rýmu či kašel, i když venku panovaly zimní plískanice. Nečekané bylo ovšem vylepšení psychické pohody: všichni se v bytě náhle cítili lépe, protože s tělesy PION se z poněkud nevlídného bytečku náhle stal příjemně vyhřátý domov, kam se všichni těší.

Po této zkušenosti už paní Petra neváhala a při následné rekonstrukci ve všech místnostech definitivně nahradila staré radiátory moderními infratělesy PION. Kromě zvýšení tepelné pohody, ušetření místa v rámci obytného prostoru a zlepšení komfortu bydlení vůbec ji následně při vyúčtování příjemně překvapily i náklady na vytápění, které se oproti předchozí sezóně snížily téměř o 6.000 Kč!

Analýza nákladŮ

Před instalací topných těles byla provedena odborná analýza nákladů na vytápění v rámci jednoho roku, přičemž cena za centrální zásobování teplem byla známa z minulé topné sezóny.

V bytě byla nainstalována tělesa PION s celkovým příkonem 5,06 kW a regulací teploty v každé vytápěné místnosti pomocí progra­movatelného digitálního termostatu. Na konci topné sezóny 2010/2011 (říjen – duben) vyšla spotřeba elektrické energie vydané za účelem vytápění na 5.888 kWh, což při ceně 2.393,22 Kč za MWh dle tehdejšího ceníku Pražské energetiky, a.s. (PRE) představuje 14.250 Kč.

Pořizovací náklady infratopných těles PION vyšly celkem, tzn. včetně termostatů, nezbytných rozvodů a práce, na 48.248 Kč. Při porovnání s pořizovacími náklady ostatních topných systémů vhodných pro zmiňovaný byt patří systém PION opět mezi ty nejméně nákladné.

Z grafu je zřejmé, že po instalaci topných těles PION klesly náklady na vytápění oproti původnímu centrálnímu zásobování teplem o cca 25 %. Oproti jiným kalkulovaným elektrickým topným systémům lze tedy očekávat úsporu až 50 % (a v porovnání s plynovým vytápěním něco přes 20 %).Schéma využití infrazářičů PION

Shrnutí

Paní Petra získala doma příjemné podmínky a ještě ušetřila. Infratopení se dostává na novou úroveň účinnosti vždy, když se použije automatická regulace vytápění, která dokáže využít jeho vysokou tepelnou účinnost a subjektivně vnímaný pocit příjemného tepla. Zde bylo dosaženo významných úspor a ani pořizovací náklady nepřekročily úroveň jiných systémů - naopak se ukázaly v porovnání nižší.