Byt na horách

V zimě jen v trenkách – tak vypadá tepelná pohoda!

Ing. Ševčík žije v bytě 3+1 Lázních Libverda situovaných na překrásném místě na úpatí Jizerských hor. Poloha 550 m nad mořem má však na tomto drsném severním úpatí za následek, že v zimních měsících venkovní teplota často klesne až pod -20 °C. Byt je součástí staršího domu ze 70. let bez dodatečného zateplení. Stávající dvojitá plastová okna byla v domě nainstalována začátkem 90. let. K vytápění bytu se používá standardní elektrický kotel dodávající teplou vodu do radiátorů. Výkon kotle lze regulovat na úroveň 2 kW, 6 kW nebo 9 kW. V topné sezóně 2009/2010 byl ing. Ševčík nucen topit i 20 hodin denně s výkonem 6 kW, a teplota v místnostech přitom nikdy nepřesáhla 19 °C. Proto byl i při pobytu doma stále nucen nosit teplé oblečení. Náklady na vytápění přitom v závěru sezóny vystoupaly na částku 27.560 Kč!

Před zimní sezónou 2010/2011 byly do bytu instalovány dvě tělesa typu PION 1100 W a jedno typu PION 1400 W. Silnější přístroj byl umístěn do obývacího pokoje o ploše 25 m2, druhé dva pak do kuchyně a pracovny. Po zavedení infratopení nyní elektrický kotel temperoval při pouhých 6 hodinách denně, a to na nejnižší doukilowattový výkon!

Výsledkem byla zásadní změna tepelné pohody celého interiéru – náhle bylo možné i v zimě doma chodit jen v trenkách. Přitom samotná teplota v místnostech nedosahovala nikterak extrémních hodnot, takže ani nedocházelo k plýtvání elektřinou. Nejpříjemnější překvapení ovšem dorazilo s koncem topné sezóny: Finální účet za elektrický proud nyní činil 21.400 Kč, což pro Ing. Ševčíka představuje úsporu zhruba pětiny původních nákladů!Schéma využití infrazářičů PION

Shrnutí

Zvolit si domů tepelný komfort nemusí nutně znamenat vysoké náklady a razantní změny v celé domácnosti. Vhodné řešení může představovat i jednoduchá kombinace infratěles PION se stávajícím topným systémem:
S nízkými pořizovacími náklady tak teplo usměrníte do správných míst a i v chladných bytech odbouráte nepříjemný pocit studených nohou.